Uppdrag

Vinge biträder Collector Bank med MTN-program

9 februari 2017

Collector Bank AB (publ), ett dotterbolag till Collector AB (publ) vars aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, har upprättat ett MTN-program med en ram om 5 miljarder SEK för upplåning på den nordiska kapitalmarknanden. Collector avser nu att emittera en SEK-denominerad icke efterställd och icke säkerställd obligation med tre års löptid, med förbehåll för rådande marknadsvillkor och slutligt beslut av Collector Bank. Vinge ha biträtt Collector med villkoren för MTN-programmet samt grundprospektet vilket godkändes av Finansinspektionen den 8 februari 2017.

Vinges team har utjorts av Anders Strid, Yohanna Öhrnegård och Lina André.

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB.
8 oktober 2026

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar i infrastrukturfonder

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar om sammanlagt 7,2 miljarder kronor i infrastrukturfonder förvaltade av Copenhagen Infrastructure Partners respektive Arjun Infrastructure Partners.
8 oktober 2026