Uppdrag

Vinge biträder Collector Bank med MTN-program

9 februari 2017

Collector Bank AB (publ), ett dotterbolag till Collector AB (publ) vars aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, har upprättat ett MTN-program med en ram om 5 miljarder SEK för upplåning på den nordiska kapitalmarknanden. Collector avser nu att emittera en SEK-denominerad icke efterställd och icke säkerställd obligation med tre års löptid, med förbehåll för rådande marknadsvillkor och slutligt beslut av Collector Bank. Vinge ha biträtt Collector med villkoren för MTN-programmet samt grundprospektet vilket godkändes av Finansinspektionen den 8 februari 2017.

Vinges team har utjorts av Anders Strid, Yohanna Öhrnegård och Lina André.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025