Uppdrag

Vinge biträder Carnegie och Danske Bank

16 juni 2014

Vinge biträder Carnegie Investment Bank AB (publ) och Danske Bank A/S, Danmark, Sverige filial – Joint Lead Managers and Joint Bookrunners – i samband med Scandi Standard AB:s (publ) ansökan om notering på NASDAQ OMX Stockholm. Prospekt har idag offentliggjorts och beräknad första handelsdag på NASDAQ OMX Stockholm är 27 juni 2014.

Scandi Standard är den största producenten av kycklingbaserade livsmedel i Skandinavien med marknadsledande positioner i Sverige och Danmark samt utmanarposition i Norge. Bolaget producerar, säljer och marknadsför kyld, fryst och förädlad kyckling under de starka varumärkena Kronfågel, Danpo, Den Stolte Hane, Vestfold Fugl, Ivars och Chicky World. I Norge produceras och säljs även ägg under varumärket Den Stolte Hane. Bolaget har knappt 1 700 anställda och en nettoomsättning pro forma 2013 om cirka 5,2 miljarder kronor.

Vinges team består av Peter Bäärnhielm, Dain Nevonen och Rikard Lindahl.

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025