Uppdrag

Vinge biträder Carlsberg i anslutning till budet på Scottish & Newcastle

30 januari 2008

Den 25 januari 2008 annonserades att styrelserna för å ena sidan Carlsberg A/S och Heineken N.V. och å andra sidan Scottish & Newcastle plc har enats om villkoren för ett rekommenderat bud på Scottish & Newcastle genom ett av Carlsberg och Heineken gemensamt ägt bolag. Budet värderar Scottish & Newcastle till cirka 7,6 miljarder pund. Carlsbergs och Scottish & Newcastles samägda bolag Baltic Beverages Holding AB har spelat en betydelsefull roll i anslutning till de diskussioner som föregått överenskommelsen.

Vinge biträder Carlsberg med avseende på svenska frågor. Vinges team består av Hans Bagner och Finn Madsen (processrätt) och Erik Sjöman (bolagsrätt och publik M&A), biträdda av bland andra Christina Ramberg och Andreas Eriksson.

Relaterat

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026