Uppdrag

Vinge biträder Bygghemma vid förvärv av Hemfint

26 februari 2020

Vinge har biträtt Bygghemma Sverige AB i samband med förvärv av 84 procent av aktierna i Hemfint Kristianstad AB för en fast köpeskilling avseende 51 procent av aktierna, en prestationsbaserad köpeskilling avseende ytterligare 33 procent av aktierna över 3 år samt med en option att förvärva resterande 16 procent inom 3-4 år.

Bygghemma Group är den ledande onlinebaserade leverantören i Europa av produkter och tjänster inom DIY och heminredning. Bygghemma omsatte ca 6,2 miljarder kronor 2019 med mer än 1.500 medarbetare, har huvudkontor i Malmö och är noterat på Nasdaq Stockholm, Mid Cap. Hemfint är en växande onlineaktör i Sverige inom dörrar, fönster, badrums- och fritidsprodukter med egna varumärken och en omsättning 2018 om ca 150 miljoner kronor.

Vinges team har bestått av Kristian Ford tillsammans med bland andra Niklas Törnell, Tilda Hall, Jessica Salomonsson (hyres-/fastighetsrätt) och Freja Najafi Kristensen (arbetsrätt).

Relaterat

Vinge har företrätt Main Capital Partners vid förvärvet av Confirma Software

Confirma Software ("Confirma") är en nordisk vertikal mjukvarukoncern som tillhandahåller affärskritisk B2B-programvara till små och medelstora företag i Sverige, Finland, Norge och Danmark. Bolaget är verksamt inom fem kompletterande programvaruområden: ERP, betalningslösningar, finansiella lösningar, kvalitetsledningssystem och affärsprocesslösningar. Confirma grundades 2019 och har huvudkontor i Stockholm. Bolaget har cirka 540 medarbetare och fler än 25 000 kunder, däribland över 500 kommuner, i Norden. Genom att kombinera djup lokal branschkunskap med programvara integrerad i kundernas dagliga verksamhet har Confirma utvecklat långvariga kundrelationer och en hög andel återkommande intäkter.
25 september 2026

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett två miljarder SEK revolverande kreditfacilitetsavtal med SEB, DNB, Nordea och Swedbank

Vinge har biträtt Embracer Group AB (publ) (“Embracer”) i samband med ingåendet av ett revolverande kreditfacilitetsavtal om 2,000,000,000 kronor med SEB, DNB, Nordea och Swedbank. Embracer är en global koncern med entreprenörsdrivna företag inom spel- och underhållningsindustrin.
25 september 2026

Vinge företräder KEYTO Group i samband med förvärvet av Säkra Larm

KEYTO fortsätter att bredda sitt utbud av hushållstjänster genom förvärvet av Säkra Larm, vilket etablerar hemsäkerhet som ett nytt affärsområde inom KEYTO. Tillskottet av Säkra Larm markerar ytterligare ett steg i KEYTO:s ambition att vara en ledande "one-stop destination" för tjänster kopplade till hemmet.
24 september 2026