Uppdrag

Vinge biträder Bygghemma vid förvärv av Hemfint

26 februari 2020

Vinge har biträtt Bygghemma Sverige AB i samband med förvärv av 84 procent av aktierna i Hemfint Kristianstad AB för en fast köpeskilling avseende 51 procent av aktierna, en prestationsbaserad köpeskilling avseende ytterligare 33 procent av aktierna över 3 år samt med en option att förvärva resterande 16 procent inom 3-4 år.

Bygghemma Group är den ledande onlinebaserade leverantören i Europa av produkter och tjänster inom DIY och heminredning. Bygghemma omsatte ca 6,2 miljarder kronor 2019 med mer än 1.500 medarbetare, har huvudkontor i Malmö och är noterat på Nasdaq Stockholm, Mid Cap. Hemfint är en växande onlineaktör i Sverige inom dörrar, fönster, badrums- och fritidsprodukter med egna varumärken och en omsättning 2018 om ca 150 miljoner kronor.

Vinges team har bestått av Kristian Ford tillsammans med bland andra Niklas Törnell, Tilda Hall, Jessica Salomonsson (hyres-/fastighetsrätt) och Freja Najafi Kristensen (arbetsrätt).

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Mirova vid finansieringen av vindkraftsparkerna Fågelås, Dållebo och Boarp

Finansieringen, som tillhandahållits av Danske Bank och La Banque Postale, består av ett flertal faciliteter om sammanlagt cirka 100 MEUR, innefattande bland annat ett långfristigt amorterande lån och garantifaciliteter.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026