Uppdrag

Vinge biträder Bilia vid upptagande av obligationslån

​Bilia AB (publ), noterat på NASDAQ Stockholm, har beslutat uppta ett obligationslån med en ram om 1.000 MSEK varav 500 MSEK emitterats initialt. Obligationen har en löptid om 5 år och löper med en kupongränta motsvarande 3 månaders STIBOR + 2,2%. Bilia kommer att ansöka om notering av obligationen på NASDAQ Stockholm. Vinge har biträtt Bilia bland annat med obligationsvillkoren och noteringsprospekt.

Vinges team har utgjorts av ansvarig delägare Anders Strid, Yohanna Öhrnegård samt Lina André.
 

Relaterat

Vinge biträder PPI Public Property Invest AB (publ) i samband med gränsöverskridande fusion och notering på Nasdaq Stockholm och Euronext Oslo Børs

Vinge har företrätt PPI Public Property Invest AB (publ) (”PPI”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm och sekundärnotering på Euronext Oslo Børs. Noteringen genomförs genom en gränsöverskridande fusion varigenom PPI övertar Public Property Invest ASA, vars aktier tidigare var noterade på Euronext Oslo Børs.
20 maj 2026

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026