Uppdrag

Vinge biträder Bilia vid upptagande av obligationslån

21 mars 2016

​Bilia AB (publ), noterat på NASDAQ Stockholm, har beslutat uppta ett obligationslån med en ram om 1.000 MSEK varav 500 MSEK emitterats initialt. Obligationen har en löptid om 5 år och löper med en kupongränta motsvarande 3 månaders STIBOR + 2,2%. Bilia kommer att ansöka om notering av obligationen på NASDAQ Stockholm. Vinge har biträtt Bilia bland annat med obligationsvillkoren och noteringsprospekt.

Vinges team har utgjorts av ansvarig delägare Anders Strid, Yohanna Öhrnegård samt Lina André.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025