Uppdrag

Vinge biträder Bilia vid återköp respektive emission av obligation

Vinge har biträtt Bilia i samband med ett erbjudande om återköp av tidigare emitterade obligationer samt emission av en ny icke-säkerställd obligation om 500 MSEK.

Räntenivån för den nya obligationen är 3m STIBOR + 170 räntepunkter.

Vinges team har bl.a. bestått av Anders Strid, Lina André och Jacob Benzow.

Relaterat

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom (tidigare Klarna Checkout), en snabbväxande aktör inom digital handel. Partnerskapet gör det möjligt för Resurs att accelerera sin strategiska utveckling genom att erbjuda en checkout till sina handlare, baserad på Kustoms marknadsledande infrastruktur.
25 mars 2026

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid förvärv av MedMera Bank AB

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid förvärvet av samtliga aktier i MedMera Bank AB från Kooperativa Förbundet till ett totalt vederlag om 1 960 miljoner kronor. Transaktionen positionerar Morrow Bank som en ledande nordisk plattform inom konsumentfinansiering med en kombinerad bruttoutlåning om 28,2 miljarder kronor.
24 mars 2026