Uppdrag

Vinge biträder Bilia vid återköp respektive emission av obligation

29 september 2020 Kapitalmarknad och publik M&A

Vinge har biträtt Bilia i samband med ett erbjudande om återköp av tidigare emitterade obligationer samt emission av en ny icke-säkerställd obligation om 500 MSEK.

Räntenivån för den nya obligationen är 3m STIBOR + 170 räntepunkter.

Vinges team har bl.a. bestått av Anders Strid, Lina André och Jacob Benzow.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025