Uppdrag

Vinge biträder Adelis Equity Partners vid etableringen av en continuation fund

Vinge har biträtt Adelis Equity Partners vid etableringen av en continuation fund till Adelis Equity Partners Fund II.

Continuation-fonden är ett s.k. dual-asset vehicle som kommer att investera i Presto och HVD Group (Hantverksdata) – bägge befintliga portföljbolag i Adelis Equity Partners Fund II. Continuation-fonden, i vilken HarbourVest Partners blir den största investeraren, kommer att ha 430 miljoner euro i kapitalåtaganden och investera parallellt i portföljbolagen tillsammans med Adelis Equity Partners Fund III och Adelis team.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Mattias Schömer, Nils Unckel, Martin Cronsioe, Emelie Svanberg, Anton Sjökvist och Viktoria Wnuk.

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026