Uppdrag

Vinge biträder ABGSC i samband med EQL Pharmas första obligationsemission

24 januari 2025 Bank och finans

Vinge biträder ABG Sundal Collier i samband med EQL Pharma AB (publ) (”EQL”) första emission av seniora säkerställda obligationer om 350 000 000 SEK inom ett ramverk om upp till 700 000 000 SEK.

Obligationerna löper med en rörlig ränta om STIBOR 3m + 4,00% och har en löptid om tre år. EQL avser att ansöka om upptagande till handel av obligationerna på Nasdaq Transfer Market och Nasdaqs Stockholms lista för företagsobligationer. Emissionslikviden kommer att användas för att finansiera inkråmsförvärvet av en produktportfölj bestående av originalläkemedel, återbetalning av existerande skuld samt för allmänna företagsändamål.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Arvid Weimers, August Ahlin och Sara Jansson.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025