Uppdrag

Vinge biträder ABG Sundal Collier vid datacenterleverantören Conaptos första emission av seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor

30 maj 2025

Vinge har biträtt ABG Sundal Collier i samband med Conapto Holding AB (publ) första emission av seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor, inom ett ramverk om upp till 1 miljard kronor. Conapto, ett portföljbolag till den europeiska infrastrukturfonden Marguerite, är en ledande leverantör av datacenterlösningar.

Obligationerna löper med rörlig ränta och har en löptid om tre år. Conapto avser att ansöka om notering av obligationerna på Nasdaq Transfer Market inom 60 dagar och sedan Nasdaq Stockholm inom 12 månader. Emissionslikviden kommer att användas för refinansiering av befintlig skuld samt för investeringar i bolagets fjärde datacenter.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Arvid Weimers, August Ahlin och Nilufer Nouri. 

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB.
8 oktober 2026

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar i infrastrukturfonder

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar om sammanlagt 7,2 miljarder kronor i infrastrukturfonder förvaltade av Copenhagen Infrastructure Partners respektive Arjun Infrastructure Partners.
8 oktober 2026