Uppdrag

Vinge biträdde vid prefabaffär

9 december 2020 M&A EU‑ och konkurrensrätt

Vinge biträdde när Thomas Concrete Group AB förvärvade Sollebrunns Betongelement AB som är en framgångsrik tillverkare av stommar i betong.

Säljaren var Concrete Invest i Magra AB och ett antal fysiska personer. Genom förvärvet blir Thomas Concrete Group AB indirekt största ägaren till det polska bolaget Scanbet Sp zo.o. och flyttar fram sina positioner på prefabmarknaden i Sverige och Polen.

Vinges team bestod av Olof Jisland, Johan Karlsson och Johan Wahlbom.

 

Relaterat

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025

Vinge har biträtt Acrinova i samband med frivilligt inlösenerbjudande

Vinge har biträtt Acrinova AB (publ) i samband med dess frivilliga inlösenerbjudande. Erbjudandet omfattade cirka en tredjedel av aktierna i Acrinova och anslutningsgraden uppgick till cirka 97,34 procent, vilket motsvarar en inlösenlikvid om cirka 367,4 miljoner kronor.
27 oktober 2025