Uppdrag

Vinge biträdde vid prefabaffär

9 december 2020 M&A EU‑ och konkurrensrätt

Vinge biträdde när Thomas Concrete Group AB förvärvade Sollebrunns Betongelement AB som är en framgångsrik tillverkare av stommar i betong.

Säljaren var Concrete Invest i Magra AB och ett antal fysiska personer. Genom förvärvet blir Thomas Concrete Group AB indirekt största ägaren till det polska bolaget Scanbet Sp zo.o. och flyttar fram sina positioner på prefabmarknaden i Sverige och Polen.

Vinges team bestod av Olof Jisland, Johan Karlsson och Johan Wahlbom.

 

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026