Uppdrag

Vinge biträdde vid försäljningen av Scancoin

25 oktober 2010

Segulah IV L.P. har träffat ett bindande avtal om att förvärva Scan Coin AB, ett Malmö-baserat företag med en världsledande ställning inom mynt- och sedelhantering. Scan Coin, som grundades 1966 av entreprenören Gunnar Sandberg, ägs i dag av familjen Ovin genom bolag. Familjen Ovin, som ägt Scan Coin sedan 1986 kommer att kvarstå som ägare till 30% av bolaget efter Segulahs förvärv.

Vinge företrädde familjen Ovin genom Erik Gabrielson, Anna Jonsson, Markus Larsson och Daniel Svensson.

Relaterat

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026

Vinge biträder KGAL vid avyttringen av en nordisk vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen

Vinge har biträtt KGAL vid avyttringen av en nordisk landbaserad vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen.
14 oktober 2026

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026