Uppdrag

Vinge biträdde vid försäljningen av Scancoin

25 oktober 2010

Segulah IV L.P. har träffat ett bindande avtal om att förvärva Scan Coin AB, ett Malmö-baserat företag med en världsledande ställning inom mynt- och sedelhantering. Scan Coin, som grundades 1966 av entreprenören Gunnar Sandberg, ägs i dag av familjen Ovin genom bolag. Familjen Ovin, som ägt Scan Coin sedan 1986 kommer att kvarstå som ägare till 30% av bolaget efter Segulahs förvärv.

Vinge företrädde familjen Ovin genom Erik Gabrielson, Anna Jonsson, Markus Larsson och Daniel Svensson.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026