Uppdrag

Vinge biträdde vid försäljningen av Hans Andersson Recycling till Veolia

1 september 2017

Vinge har biträtt säljaren i samband med försäljningen av samtliga aktier i Hans Recycling Group AB till Veolia Nordic AB.

Hans Andersson Recycling Group AB bedriver, via drygt 15 hel- eller delägda dotterbolag, återvinningsverksamhet och avfallstransporter främst i Sverige men även i Finland och Tyskland. Koncernen har en omsättning om cirka 1,5 miljarder kronor och sysselsätter drygt 400 anställda. Konkurrensmyndigheterna i Sverige och Tyskland har godkänt företagskoncentrationen.

Vinges team har huvudsakligen utjorts av ansvarig delägare Anders Strid, Frida Bäckegren (M&A), Mercedes Anderås (fastighets och hyresrätt), Johan Cederblad (miljörätt), Joel Zetterström (IT), Rebecka Maltenius (hyresrätt) samt bolagsassisten Camilla Andersson.

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026