Uppdrag

Vinge biträdde vid affär mellan Platzer och Länsförsäkringar

12 april 2019 Riskkapital

Vinge biträdde Platzer Fastigheter när bolaget träffade avtal med Länsförskringar Göteborg och Bohuslän om överlåtelse av hälften av andelarna i det dotterbolag som äger fastigheten Gårda Vesta.

På fastigheten uppförs för närvarande en byggnad som ska inrymma cirka 27 800 kvm kontorslokaler och vara färdigställd 2021. Parterna har också ingått ett hyresavtal genom vilket Länsförsäkringar hyr 5 360 kvm kontor i Gårda Vesta. Eftersom Länsförsäkringar är en av de större aktieägarna i Platzer Fastigheter godkändes affären av årsstämman 2018. Avtalen om överlåtelse och förhyrning har ingåtts i enlighet med stämmans beslut. Vid tiden för stämman var fastighetsvärdet 1 300 mkr. 

Vinges team bestod i huvudsak av Olof Jisland, Assur Badur, Kristoffer Larson, Ulf Nilsson, Victor Ericsson och Nils Fredrik Dehlin.

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025