Uppdrag

Vinge biträdde vid affär mellan Platzer och Länsförsäkringar

12 april 2019 Riskkapital

Vinge biträdde Platzer Fastigheter när bolaget träffade avtal med Länsförskringar Göteborg och Bohuslän om överlåtelse av hälften av andelarna i det dotterbolag som äger fastigheten Gårda Vesta.

På fastigheten uppförs för närvarande en byggnad som ska inrymma cirka 27 800 kvm kontorslokaler och vara färdigställd 2021. Parterna har också ingått ett hyresavtal genom vilket Länsförsäkringar hyr 5 360 kvm kontor i Gårda Vesta. Eftersom Länsförsäkringar är en av de större aktieägarna i Platzer Fastigheter godkändes affären av årsstämman 2018. Avtalen om överlåtelse och förhyrning har ingåtts i enlighet med stämmans beslut. Vid tiden för stämman var fastighetsvärdet 1 300 mkr. 

Vinges team bestod i huvudsak av Olof Jisland, Assur Badur, Kristoffer Larson, Ulf Nilsson, Victor Ericsson och Nils Fredrik Dehlin.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025