Uppdrag

Vinge biträdde Platzer i samband med förvärv

9 april 2020 M&A

Vinge biträdde Platzer när joint venture-bolaget Sörreds Logistikpark bildades ihop med Bockasjö och Sörreds Logistikpark förvärvade AB Platzer Sörred 8:12 och fastigheten Göteborg Sörred 8:12 från Platzer.

Underliggande fastighetsvärde uppgick till 250 mkr. På fastigheten ska uppföras industri- och logistikbyggnader.

Från Vinges sida medverkade Olof Jisland och Kristoffer Larsson.

Relaterat

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026

Vinge företräder Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB

Vinge har agerat som legal rådgivare till Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB från Bravida och vissa minoritetsägare. ABEKA El & Kraftanläggningar AB är en högspecialiserad leverantör av elnätstjänster och projektledning.
17 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Nivex Topsafe

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat aktierna i Nivex Topsafe AB, som med verksamhet i Sverige och Polen är en ledande aktör på den svenska marknaden för säker förvaring såsom säkerhets- och brandskåp samt säkra rum.
17 april 2026