Uppdrag

Vinge biträdde Nalka Strukturfond AB vid förvärv av Cibes

13 juni 2017 Bank och finans

Vinge har biträtt Nalka Strukturfond AB i samband med förvärvet av CL Intressenter AB (”Cibes”) från R12 Kapital Fund I AB samt ett antal minoritetsägare.

Cibes är en ledande tillverkare av plattsformshissar med bas i Gävle och med global verksamhet. Transaktionen är villkorad av konkurrensgodkännande.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Jonas Johansson och delägare Peter Sundgren tillsammans med bland andra Johan Mattsson, Peter Issa, Andrea Ahlgren, Lova Unge, Jasmin Draszka-Ali, Frida Ställborn, Ilze Lukins, Lionardo Ojeda, Fredrika Hjelmberg, Martin Boström, Grant McKelvey och Xandra Ståhlberg samt senior counsel Qun Gu och VDR specialist jasminAnna Hellohf. Delägare Louise Brorsson Salomon tillsammans med Helena Håkansson har biträtt avseende förvärvsfinansiering.

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026