Uppdrag

Vinge biträdde Nalka Strukturfond AB vid förvärv av Cibes

13 juni 2017 Bank och finans

Vinge har biträtt Nalka Strukturfond AB i samband med förvärvet av CL Intressenter AB (”Cibes”) från R12 Kapital Fund I AB samt ett antal minoritetsägare.

Cibes är en ledande tillverkare av plattsformshissar med bas i Gävle och med global verksamhet. Transaktionen är villkorad av konkurrensgodkännande.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Jonas Johansson och delägare Peter Sundgren tillsammans med bland andra Johan Mattsson, Peter Issa, Andrea Ahlgren, Lova Unge, Jasmin Draszka-Ali, Frida Ställborn, Ilze Lukins, Lionardo Ojeda, Fredrika Hjelmberg, Martin Boström, Grant McKelvey och Xandra Ståhlberg samt senior counsel Qun Gu och VDR specialist jasminAnna Hellohf. Delägare Louise Brorsson Salomon tillsammans med Helena Håkansson har biträtt avseende förvärvsfinansiering.

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026