Uppdrag

Vinge biträdde Goldman Sachs och Nordea i samband med Thules börsintroduktion på Nasdaq Stockholm

9 december 2014

Vinge biträdde Goldman Sachs International och Nordea Bank AB (publ) – joint global coordinators och joint bookrunners – i samband med Thule Group AB:s ansökan om notering på Nasdaq Stockholm. Thules huvudägare är Nordic Capital. Ett prospekt offentliggjordes den 13 november och första handelsdag på Nasdaq Stockholm var den 26 november. Det totala värdet av erbjudandet uppgår till cirka 2,1 miljarder konor, under antagande att övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo.

Thule Group är ett sport- och friluftsbolag med premiumvarumärken som är världsledande inom marknaden för räcken och hållare för packning och sportutrustning (t.ex. cykelhållare och takräcken) och ett ledande bolag på marknaden för övriga friluftsprodukter och väskor. Bolaget säljer sina produkter i 136 länder, främst under varumärkena Thule och Case Logic. Bolagets största varumärke, Thule, är ett premiumvarumärke känt över hela världen bland aktiva konsumenter för säkra och lättanvända produkter med modern design. Med varumärket Case Logic är Thule Group väletablerat på många geografiska platser inom marknaden för väskor för hemelektronik.

Vinges team bestod huvudsakligen av Peter Bäärnhielm, David Andersson och Sabina Börjesson.

Relaterat

Vinge har företrätt Ingka Investments i samband med dess största skogsmarkförvärv

Ingka Investments, investeringsbolag inom Ingka Group (världens största IKEA-återförsäljare), har ingått avtal om att förvärva cirka 153 000 hektar mark, främst skogsmark, från Södra, Sveriges största skogsägareförening.
20 oktober 2025

Vinge företräder Procuritas vid förvärvet av Parkman

Vinge har företrätt Procuritas Capital Investors VII (“Procuritas”) i samband med förvärvet av Parkman i Sverige AB (“Parkman”), ett växande svenskt teknikbaserat parkeringsföretag som tillhandahåller parkeringslösningar. I samband med transaktionen blir även Indigo Management AS minoritetsägare i bolaget.
20 oktober 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med förvärv av Nordic Infrastructure Group AS (“Qben Rail”)

Qben Infra AB och ININ Group AS, som till största delen ägs av Qben Infra AB, har ingått ett aktieöverlåtelseavtal med Eleda genom Eledas dotterbolag Eleda Norge AS (”Eleda”), för att avyttra Qben Rail-plattformen till Eleda för ett totalt företagsvärde på upp till 850 miljoner NOK, inklusive en tilläggsköpeskilling på upp till 65 miljoner NOK.
17 oktober 2025