Uppdrag

Vinge biträdde Goldman Sachs och Nordea i samband med Thules börsintroduktion på Nasdaq Stockholm

9 december 2014

Vinge biträdde Goldman Sachs International och Nordea Bank AB (publ) – joint global coordinators och joint bookrunners – i samband med Thule Group AB:s ansökan om notering på Nasdaq Stockholm. Thules huvudägare är Nordic Capital. Ett prospekt offentliggjordes den 13 november och första handelsdag på Nasdaq Stockholm var den 26 november. Det totala värdet av erbjudandet uppgår till cirka 2,1 miljarder konor, under antagande att övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo.

Thule Group är ett sport- och friluftsbolag med premiumvarumärken som är världsledande inom marknaden för räcken och hållare för packning och sportutrustning (t.ex. cykelhållare och takräcken) och ett ledande bolag på marknaden för övriga friluftsprodukter och väskor. Bolaget säljer sina produkter i 136 länder, främst under varumärkena Thule och Case Logic. Bolagets största varumärke, Thule, är ett premiumvarumärke känt över hela världen bland aktiva konsumenter för säkra och lättanvända produkter med modern design. Med varumärket Case Logic är Thule Group väletablerat på många geografiska platser inom marknaden för väskor för hemelektronik.

Vinges team bestod huvudsakligen av Peter Bäärnhielm, David Andersson och Sabina Börjesson.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026