Uppdrag

Vinge biträdde Ernström & C:o

2 december 2017 M&A

Vinge biträdde Ernström & C:o vid investering och förvärv av aktier i CellMark Investment. Ernström är ett Göteborgsbaserat investeringsföretag som ägs av familjen Hobohm Hielte.

CellMark är ett globalt handelshus inom kemikalier, papper, massa, metaller, förpackningar, återvinning, energi och läkemedel. Ernström förvärvar nästan en fjärdedel av CellMark.

Vinges team bestod av ansvarige delägaren Olof Jisland, Filip Öhrner, Daniel Lennartsson, André Isacson, Sara Strandberg, Filip Markhed och Sofie Sundin.

Relaterat

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026