Uppdrag

Vinge bistår Veeco Instruments Inc. i samband med dess förvärv av Epiluvac AB

Vinge har bistått Veeco Instruments Inc. (”Veeco”), ett amerikanskt bolag listat på NASDAQ, i samband med dess förvärv av Epiluvac AB, en tillverkare av system för produktion av avancerade halvledarmaterial baserade på kiselkarbid som används inom elbilsmarknaden.

Epiluvac är baserat i Lund och grundades 2013 av ett team med omfattande erfarenhet av kiselkarbid. Epiluvacs teknologiska plattform tillsammans med Veecos go-to market erfarenhet och förmåga förväntas utgöra en väsentlig tillväxtdrivare för Veeco. Epiluvac är ett uppstartsbolag med 11 anställda. Köpeskillingen för transaktionen utgörs av en kontantbetalning om 30 miljoner USD som erlades vid tillträdet och en prestationsbaserad tilläggsköpeskilling om upp till 35 miljoner USD.

Vinges team bestod av bl a Jonas Bergström, Carl Sander, Stina Bengtsson och Robin Sultani (M&A), Sofia Bergenstråhle och Arvid Axelryd (IP), Anna Ståhlklo och Jonna Skog (Arbetsrätt), Victor Ericsson och Emelie Svanberg (Skatt), Nicklas Thorgerzon (IT & GDPR) och Jasmina Skandrani (Projekt Assistent).

Relaterat

Vinge biträder Sveafastigheter vid dess etablering av MTN-program samt emission av gröna obligationer om totalt SEK 1 200 miljoner

Vinge har biträtt Sveafastigheter AB (publ) (”Sveafastigheter”) vid dess etablering av ett medium-term note-program (”MTN-program”) med ett rambelopp om SEK 8 miljarder, samt dess emission av gröna seniora icke-säkerställda obligationer om totalt SEK 1 200 miljoner
30 maj 2025

Vinge biträder ABG Sundal Collier vid datacenterleverantören Conaptos första emission av seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt ABG Sundal Collier i samband med Conapto Holding AB (publ) första emission av seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor, inom ett ramverk om upp till 1 miljard kronor. Conapto, ett portföljbolag till den europeiska infrastrukturfonden Marguerite, är en ledande leverantör av datacenterlösningar.
30 maj 2025

Vinge biträder Vimian i samband med ny RCF och emission av seniora icke-säkerställda obligationer

Vinge biträder Vimian Group AB (publ) (“Vimian”) i samband med ett nytt revolverande kreditfacilitetsavtal om 330 miljoner EUR som kan utnyttjas i flera valutor samt dess emission av seniora icke-säkerställda obligationer om 150 miljoner EUR (inom en ram om 250 miljoner EUR)
28 maj 2025