Uppdrag

Vinge är rådgivare till Hellman & Friedman i samband med förvärvet av Nets A/S och dess svenska dotterbolag DIBS Payment Services AB

7 februari 2018 Bank och finans

Vinge företräder det amerikanska riskkapitalbolaget Hellman & Friedman i samband med förvärvet av det börsnoterade danska betaltjänstföretaget Nets A/S.

Uppköpserbjudandet av Nets A/S är Europas största på flera år och uppgår till DKK 33,1 miljarder. Det slutgiltiga godkännandet från aktieägarna i Nets A/S visar att uppköpserbjudandet har accepterats av ägare till c:a 94 procent av aktiekapitalet och rösterna i Nets A/S.
 
Det danska företaget Nets A/S är en världsledande leverantör av digitala betaltjänster och är noterat på Köpenhamnsbörsen. Nets A/S är också indirekt ägare av det svenska e-pengainstitutet DIBS Payment Services AB, varför förvärvet och ägarförändringen förutsatte Finansinspektionens förhandsgodkännande. Finansinspektionen har nyligen lämnat sitt godkännande till transaktionen och tidigare har godkännanden erhållits från den danska, norska och finska tillsynsmyndigheten.
 
Vinges team bestod av Emma Stuart-Beck (huvudansvarig partner), Fredrik Wilkens (partner), Caroline Krassén, Henrik Schön, Malin Haag, Lave Nilsson och Carolina Sandell. Louise Brorsson Salomon (partner) och Linn Adelwald  biträdde avseende finansieringsfrågor.
 

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026