Uppdrag

Vinge är rådgivare i börsintroduktionen av Duni AB på OMX Nordiska Börs i Stockholm

14 november 2007

Vinge är rådgivare i börsintroduktionen av Duni AB, indirekt ägt av EQT genom Duni Holding AB.

Erbjudandet omfattar 28 200 000 aktier, motsvarande 60,0 procent av aktierna och rösterna i bolaget, och sker genom en försäljning från Duni Holding AB. Värdet av erbjudandet uppgår till 1 410 MSEK vilket motsvarar ett värde på utestående aktier i bolaget om 2 350 MSEK.

Rikard Stenberg är ansvarig delägare för projektet och medverkande biträdande jurister är bland annat Henrik Fritz, Petter Alberts, Ulrich Ziche, Marion Ehmann och Helena Backlund.

Relaterat

Vinge har företrätt Main Capital och Pointsharp vid förvärvet av Meaplus AB och Nubibus Software AB

Vinge har företrätt Main Capital och dess portföljbolag Pointsharp vid Pointsharps förvärv av Meaplus AB och Nubibus Software AB. Pointsharp är en svensk leverantör av lösningar inom identitets- och åtkomsthantering samt säkert informationsutbyte, med verksamhet i Norden, DACH och Benelux. Förvärvet kompletterar Pointsharps befintliga erbjudande med funktionalitet inom säker digital kommunikation och stärker bolagets position på den svenska marknaden inom offentlig sektor, särskilt inom kommun- och vårdsegmenten. Transaktionen är Pointsharps sjätte tilläggsförvärv sedan Main Capital blev investeringspartner i november 2020.
1 oktober 2026

Vinge har företrätt Main Capital Partners vid förvärvet av Confirma Software

Confirma Software ("Confirma") är en nordisk vertikal mjukvarukoncern som tillhandahåller affärskritisk B2B-programvara till små och medelstora företag i Sverige, Finland, Norge och Danmark. Bolaget är verksamt inom fem kompletterande programvaruområden: ERP, betalningslösningar, finansiella lösningar, kvalitetsledningssystem och affärsprocesslösningar. Confirma grundades 2019 och har huvudkontor i Stockholm. Bolaget har cirka 540 medarbetare och fler än 25 000 kunder, däribland över 500 kommuner, i Norden. Genom att kombinera djup lokal branschkunskap med programvara integrerad i kundernas dagliga verksamhet har Confirma utvecklat långvariga kundrelationer och en hög andel återkommande intäkter.
25 september 2026

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett två miljarder SEK revolverande kreditfacilitetsavtal med SEB, DNB, Nordea och Swedbank

Vinge har biträtt Embracer Group AB (publ) (“Embracer”) i samband med ingåendet av ett revolverande kreditfacilitetsavtal om 2,000,000,000 kronor med SEB, DNB, Nordea och Swedbank. Embracer är en global koncern med entreprenörsdrivna företag inom spel- och underhållningsindustrin.
25 september 2026