Uppdrag

Vinge är rådgivare i börsintroduktionen av Duni AB på OMX Nordiska Börs i Stockholm

14 november 2007

Vinge är rådgivare i börsintroduktionen av Duni AB, indirekt ägt av EQT genom Duni Holding AB.

Erbjudandet omfattar 28 200 000 aktier, motsvarande 60,0 procent av aktierna och rösterna i bolaget, och sker genom en försäljning från Duni Holding AB. Värdet av erbjudandet uppgår till 1 410 MSEK vilket motsvarar ett värde på utestående aktier i bolaget om 2 350 MSEK.

Rikard Stenberg är ansvarig delägare för projektet och medverkande biträdande jurister är bland annat Henrik Fritz, Petter Alberts, Ulrich Ziche, Marion Ehmann och Helena Backlund.

Relaterat

Vinge biträder Dunlop Aircraft Tyres vid emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD

Vinge har biträtt Dunlop, i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD, inom ett totalt rambelopp om 120 miljoner USD.
8 januari 2026

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025