Uppdrag

Vestar Capital Partners m fl. förvärvar Seves Spa

20 juli 2006

Vestar Capital Partners, Athena Private Equity SA och Ergon Capital Partners har tecknat avtal med den italienska industriglastillverkaren Seves gällande försäljning av deras verksamhet. Seves Spa har kring 2000 anställda och har sin verksamhet förlagd i Italien, Kina, Tyskland och Tjeckien.

Vinge agerade rådgivare åt köparna. Företrädare från Vinge var Olle Rislund och Pia Högset.

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026