Uppdrag

Telenor förvärvar Bredbandsbolaget

7 september 2005

Telenor, en norsk leverantör av datakommunikation, fast telefoni och mobiltelefoni, har tecknat avtal om förvärv av Bredbandsbolaget, Sveriges näst största bredbandsleverantör, från Access Industries och The Carlyle Group, två amerikanska private equity firmor, och Investor Growth Capital, för MSEK 6,030.

Vinge representerade säljarna.
Ansvarig delägare var Stefan de Hevesy som biträddes av Henrik Wenckert.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026