Uppdrag

Telenor förvärvar Bredbandsbolaget

7 september 2005

Telenor, en norsk leverantör av datakommunikation, fast telefoni och mobiltelefoni, har tecknat avtal om förvärv av Bredbandsbolaget, Sveriges näst största bredbandsleverantör, från Access Industries och The Carlyle Group, två amerikanska private equity firmor, och Investor Growth Capital, för MSEK 6,030.

Vinge representerade säljarna.
Ansvarig delägare var Stefan de Hevesy som biträddes av Henrik Wenckert.

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026