Uppdrag

Sveba Dahlén Group säljs till Middleby Corporation

30 juni 2017

Vinge företräder Litorina IV och övriga ägare i samband med försäljning av Sveba Dahlén Group, den ledande tillverkaren av högkvalitativa ugnar och bakutrustning i norra Europa.

Koncernen har en årlig omsättning om ca 530 miljoner kronor och ca 290 anställda. Köparen är NASDAQ-noterade Middleby Corporation, en världsledande aktör inom utrustning för foodservice-segmentet.

Vinges team bestod av delägarna Johan Winnerblad och Jonas Bergström samt counsel Joacim Rydergård (projektledare) tillsammans med bland andra biträdande juristerna Carl Sander, André Isacson och Martin Cronsioe och VDR-assistenterna Sofie Sundin och Anna Hellohf.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljning av Wais till Sertion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljning av Wais AB till Sertion AB. Wais är verksamt inom pannservice och underhåll, rökgasrening, mekaniska arbeten samt fläktservice hos bl.a. kraftvärmeverken.
19 maj 2025

Vinge biträder SBB i samband med dess förvärv av aktier i PPI mot betalning genom apportemission

Vinge har biträtt SBB i samband med att avtal ingåtts med TRG, en norsk företagsgrupp som kontrolleras av Kjell Inge Røkke och som är huvudägare i Aker. SBB har enligt avtalet åtagit sig att genomföra en apportemission till TRG, eller såsom tillämpligt Aker Property Group.
16 maj 2025

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025