Uppdrag

Personec förvärvar Manpowers löneserviceverksamhet

19 juli 2006

Personec, som ägs av TietoEnator och Nordic Capital, köper Manpower Business Solutions Service Center AB och tar därmed över löneadministration, tid- och utläggshantering samt annan personaladminstration för bland annat några av Nordens största företag. Förvärvet omfattar 178 anställda i Stockholm, Linköping, Sandviken och Ludvika.

Vinge representerade Personec och företrädare från Vinge var Lena Almefelt och Christine Andersen.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025