Uppdrag

Nytt nyhetsbrev från Mark & Miljönytt

29 september 2010

I Vinges nyhetsbrev tittar vi närmare på hur Miljööverdomstolen tillämpar jämkningsreglerna i samband med efterbehandlingsansvar för förorenade områden. Vi informerar om det nya EU-direktivet om utsläpp från industrier. Ramdirektivet för avfall ska vara infört i den svenska lagstiftningen om bara några månader och vi analyserar dess betydelse för exempelvis hanteringen av restprodukter. Slutligen har en ny lag om brandfarliga och explosiva varor trätt ikraft.

Trevlig läsning!

Nyhetsbrev September 2010 - Mark & Miljönytt

Relaterat

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av det norska dryckesbolaget Alpha Brands

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av 60 procent av aktierna i det norska dryckesbolaget Alpha Brands, till en initial kontant köpeskilling om 33 MNOK, med en eventuell tilläggsköpeskilling baserat på bolagets resultatutveckling.
9 februari 2026

Vinge företräder HAKI Safety AB (publ) i samband med förvärvet av Newbow Aerospace Limited

Newbow Aerospace är en brittisk marknadsledande tillverkare och leverantör av markstödsutrustning, Ground Support Equipment, GSE, som används till säkert och effektivt underhåll av flygplan.
9 februari 2026

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026