Uppdrag

Nyemission i AttgeNO

2 maj 2018 M&A

Det svenska läkemedelsforskningsbolaget AttgeNO har genomfört en nyemission.

AttgeNO arbetar med utveckling av nya blodkärlsvidgande läkemedel. Supernitro (PDNO) är en ny patenterad läkemedelskandidat för behandling av akut livshotande högt blodtryck i lungan, vilket t ex kan uppstå i samband med t.ex. hjärtkirurgi och ha dödlig utgång. Kapitalet som togs in i nyemissionen är avsett för att AttgeNO ska kunna genomföra kliniska Fas 1- studier under 2019.

Vinge biträder AttgeNO med delägare Johan Winnerblad

Relaterat

Vinge företräder Ambea vid förvärvet av Validia

Vinge har varit rådgivare åt Ambea AB (publ) tillsammans med finska advokatbyrån Krogerus i samband med förvärvet av Validia Oy från Invalidiliitto, det finska invalidförbundet, en ledande omsorgsaktör i Finland. Genom förvärvet etablerar sig Ambea på den finska marknaden och stärker sin position som den enda omsorgsaktören med närvaro i de fyra största nordiska länderna. Köpeskillingen uppgår till totalt 1 382 miljoner kronor.
12 mars 2025

Vinge biträdde vid försäljning av Road Rental

Vinge har biträtt Sobro och övriga aktieägare vid försäljning av Road Rental till BUKO Group, en ledande europeisk aktör inom tillfälliga trafikanordningar. Med denna strategiska partner får Road Rental tillgång till ett brett internationellt nätverk, starka resurser och expertis som möjliggör en fortsatt expansion i såväl Sverige som övriga Skandinavien
12 mars 2025

Vinge har företrätt Röko i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Röko AB (publ) (”Röko”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 4 mars 2025 och första handelsdag är den 11 mars 2025.
11 mars 2025