Uppdrag

Ny likvidator i Aspis Liv

10 oktober 2011

Advokat Peter Morawetz vid Advokatfirman Vinge har idag hos Finansinspektionen begärt att bli entledigad som likvidator i Aspis Liv. I anslutning till att Finansinspektionen under senhösten 2009 återkallade Aspis Livs koncession, förordnade inspektionen Peter Morawetz som en av bolagets likvidatorer. Advokat Robert Wikholm kommer att kvarstå som av tingsrätten förordnad likvidator och Finansinspektionen förväntas inom kort förordna en ersättare för Peter Morawetz.

Bakgrunden till begäran om entledigande är att Peter Morawetz, som under året fyllt 65 år, vid årsskiftet kommer att avträda som delägare i Vinge för att från och med nästa år vara verksam som ”Senior Counsel” vid den portugisiska advokatfirman AF. Castelo Branco & Associados (”FCB&A”).  FCB&A, som är en av de större advokatbyråerna i Portugal, kommer att etablera en ”Swedish Desk” (och senare en ”Scandinavian Desk”), som ska vända sig till svenska företag och privatpersoner med intressen i Portugal. Trots verksamheten hos FCB&A kommer Peter Morawetz i viss omfattning att vara verksam som konsult för Vinge med uppgift att vara ett stöd i ärenden inom Vinges Försäkringsgrupp.

För ytterligare information;
Peter Morawetz, 070-714 31 30, peter.morawetz@vinge.se

 

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026