Uppdrag

Morrow Banks svenska dotterbolag har fått banktillstånd

Vinge har biträtt Morrow Bank ASA i samband med att dess dotterbolag Morgon Finans AB (under namnändring till Morrow Bank AB) beviljats svenskt tillstånd att bedriva bankrörelse av Finansinspektionen.

Morrow Bank är en nischbank med ambitionen att skapa långsiktigt värde genom att erbjuda olika finansieringslösningar främst till konsumenter på den nordiska marknaden. Morrow Banks strategi bygger på en digital, skalbar, och effektiv verksamhetsmodell i kombination med ett stort fokus på riskkontroll. På en alltmer digital marknad fokuserar Morrow Bank på att skapa kundvärde genom flexibla lösningar och effektiva och användarvänliga processer. Produktportföljen omfattar konsumentlån, kreditkort, sparkonto samt olika försäkringsprodukter.

Morrow Bank avser att genomföra en redomilicering till Sverige genom en gränsöverskridande fusion mellan Morrow Bank ASA och Morrow Bank AB, med Morrow Bank AB som det övertagande bolaget. Morrow Bank ASA är noterat på Oslo Børs och efter fusionen är avsikten att det övertagande bolaget ska noteras på Nasdaq Stockholm.

Att kunna hjälpa Morrow Bank att erhålla svenskt banktillstånd är en betydande prestation som understryker vår strävan och förmåga att kunna leverera exceptionella juridiska tjänster som är skräddarsydda för våra klienters unika behov. Ansökan godkändes på mindre än fem månader, vilket är ett bevis på det mycket goda samarbetet med Morrow Bank och kvaliteten på den ansökan som lämnades in. Denna milstolpe är ett resultat av vårt teams hårda arbete och engagemang. Vi är glada över att ha bidragit till Morrow Banks strategiska expansion på den nordiska marknaden och ser fram emot att se den positiva påverkan detta kommer att ha på deras verksamhet och kunderbjudande”, säger Emma Stuart-Beck, ansvarig delägare.

Vinges team bestod huvudsakligen av Emma Stuart-Beck, Henrik Schön, Caroline Krassén, Elias Bohlin (projektledare), David Flodin, Sara Hedgren och Ebba Gäbel (Financial Services) samt Joel Wahlberg och Oskar Nilsson (Capital Markets).

Morrow Banks pressmeddelande finns här.

Relaterat

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter i samband med dess listbyte till Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Premier Growth Market till Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 12 november 2025 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 19 november 2025, på dagen fem år sedan första noteringen.
19 november 2025

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025