Uppdrag

Moderna Liv köper delar av Aspis Liv

11 december 2009

Aspis Liv har genom de av Finansinspektionen förordnade förvaltarna Peter Morawetz och Robert Wikholm, överlåtit huvuddelen av sin verksamhet inklusive personal till Moderna Liv. 

I transaktion deltog från Vinges sida, förutom delägarna Peter Morawetz och Robert Wikholm, delägaren Fredrik Dahl, biträdande juristerna Per Brandt, Anna-Sofia Nilsson Prevell och Emma Lindelöf, samt projektassistenten Annica Sedvall. 

- Vi är glada över att ha funnit en lösning som innebär att alla pågående försäkringar och all personal tas om hand av Moderna Liv. Dessutom förstärks reserverna för de försäkringstagare som är sjuka, säger Peter Morawetz, advokat på Vinge.
 


 
 

Relaterat

Vinge företräder Ambea vid förvärvet av Validia

Vinge har varit rådgivare åt Ambea AB (publ) tillsammans med finska advokatbyrån Krogerus i samband med förvärvet av Validia Oy från Invalidiliitto, det finska invalidförbundet, en ledande omsorgsaktör i Finland. Genom förvärvet etablerar sig Ambea på den finska marknaden och stärker sin position som den enda omsorgsaktören med närvaro i de fyra största nordiska länderna. Köpeskillingen uppgår till totalt 1 382 miljoner kronor.
12 mars 2025

Vinge biträdde vid försäljning av Road Rental

Vinge har biträtt Sobro och övriga aktieägare vid försäljning av Road Rental till BUKO Group, en ledande europeisk aktör inom tillfälliga trafikanordningar. Med denna strategiska partner får Road Rental tillgång till ett brett internationellt nätverk, starka resurser och expertis som möjliggör en fortsatt expansion i såväl Sverige som övriga Skandinavien
12 mars 2025

Vinge har företrätt Röko i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Röko AB (publ) (”Röko”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 4 mars 2025 och första handelsdag är den 11 mars 2025.
11 mars 2025