Uppdrag

Moderna Liv köper delar av Aspis Liv

11 december 2009

Aspis Liv har genom de av Finansinspektionen förordnade förvaltarna Peter Morawetz och Robert Wikholm, överlåtit huvuddelen av sin verksamhet inklusive personal till Moderna Liv. 

I transaktion deltog från Vinges sida, förutom delägarna Peter Morawetz och Robert Wikholm, delägaren Fredrik Dahl, biträdande juristerna Per Brandt, Anna-Sofia Nilsson Prevell och Emma Lindelöf, samt projektassistenten Annica Sedvall. 

- Vi är glada över att ha funnit en lösning som innebär att alla pågående försäkringar och all personal tas om hand av Moderna Liv. Dessutom förstärks reserverna för de försäkringstagare som är sjuka, säger Peter Morawetz, advokat på Vinge.
 


 
 

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes 350 miljoner kronor före transaktionskostnader.
22 april 2026

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026

Vinge har biträtt IK Partners i samband med förvärvet av Selatek

Vinge har biträtt IK Partners (“IK”) i samband med IK Fund X:s förvärv av SELATEK Holding AB (“Selatek”), en ledande svensk plattformskoncern för tekniska installationer, från Amplio Private Equity AB och minoritetsägarna.
20 april 2026