Uppdrag

Moderna Liv köper delar av Aspis Liv

11 december 2009

Aspis Liv har genom de av Finansinspektionen förordnade förvaltarna Peter Morawetz och Robert Wikholm, överlåtit huvuddelen av sin verksamhet inklusive personal till Moderna Liv. 

I transaktion deltog från Vinges sida, förutom delägarna Peter Morawetz och Robert Wikholm, delägaren Fredrik Dahl, biträdande juristerna Per Brandt, Anna-Sofia Nilsson Prevell och Emma Lindelöf, samt projektassistenten Annica Sedvall. 

- Vi är glada över att ha funnit en lösning som innebär att alla pågående försäkringar och all personal tas om hand av Moderna Liv. Dessutom förstärks reserverna för de försäkringstagare som är sjuka, säger Peter Morawetz, advokat på Vinge.
 


 
 

Relaterat

Vinge har företrätt Cinclus Pharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Cinclus Pharma Holding AB (publ), ett läkemedelsbolag i sen klinisk fas som utvecklar nästa generations behandlingar för magsyrarelaterade sjukdomar noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett långsiktigt strukturerat kreditavtal om totalt upp till 28 miljoner EUR uppdelat i fyra trancher, varav två konvertibler.
16 mars 2026

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026