Uppdrag

Moderna Liv köper delar av Aspis Liv

11 december 2009

Aspis Liv har genom de av Finansinspektionen förordnade förvaltarna Peter Morawetz och Robert Wikholm, överlåtit huvuddelen av sin verksamhet inklusive personal till Moderna Liv. 

I transaktion deltog från Vinges sida, förutom delägarna Peter Morawetz och Robert Wikholm, delägaren Fredrik Dahl, biträdande juristerna Per Brandt, Anna-Sofia Nilsson Prevell och Emma Lindelöf, samt projektassistenten Annica Sedvall. 

- Vi är glada över att ha funnit en lösning som innebär att alla pågående försäkringar och all personal tas om hand av Moderna Liv. Dessutom förstärks reserverna för de försäkringstagare som är sjuka, säger Peter Morawetz, advokat på Vinge.
 


 
 

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025