Uppdrag

Litorina Kapital förvärvar Tolerans AB

19 juli 2006

Litorina Kapital förvärvar Tolerans AB, ett världsledande bolag som tillverkar och säljer avancerade häftsystem för dagstidnings- och civiltryckerier, från börsnoterade Traction. Litorina Kapital kommer efter förvärvet att äga 95% av bolaget och resterande del kommer att ägas av bolagets nuvarande VD, Michael Kron.

Vinge representerade Litorina Kapital och företrädare från Vinge var Johan Winnerblad och Tom Zachrisson.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026