Uppdrag

Litorina Kapital förvärvar Tolerans AB

19 juli 2006

Litorina Kapital förvärvar Tolerans AB, ett världsledande bolag som tillverkar och säljer avancerade häftsystem för dagstidnings- och civiltryckerier, från börsnoterade Traction. Litorina Kapital kommer efter förvärvet att äga 95% av bolaget och resterande del kommer att ägas av bolagets nuvarande VD, Michael Kron.

Vinge representerade Litorina Kapital och företrädare från Vinge var Johan Winnerblad och Tom Zachrisson.

Relaterat

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026