Uppdrag

Klartecken för köp av Alvedon

7 april 2009

Konkurrensverkets har, efter fördjupad utredning, den 3 april 2009 godkänt GlaxoSmithKlines förvärv av en läkemedelsportfölj innehållande bl a varumärket Alvedon från AstraZeneca.

Alvedon är Sveriges ledande värktablett. GlaxoSmithKline ägde redan före förvärvet varumärket Panodil, en av Alvedons största konkurrenter. Affären anmäldes av parterna till Konkurrensverket den 22 december 2008.

Konkurrensverket genomförde en omfattande marknadsundersökning och anlitade extern expertis för en simulering av effekterna av koncentrationen. Även om affären gav upphov till en stark marknadsposition inom värktabletter baserade på den aktiva substansen paracetamol kunde Konkurrensverket slutligen konstatera att den inte var ägnad att påtagligt hämma förekomsten eller utvecklingen av en effektiv konkurrens.

– Konkurrensverkets beslut är naturligtvis glädjande for parterna men också av principiell betydelse, menar Johan Karlsson, ansvarig delägare för Vinges konkurrensrättsteam som företrädde AstraZeneca. Det är ett av förhållandevis få ärenden där synergierna haft en reell betydelse for utgången. Beslutet visar också att Konkurrensverket, vilket man ska göra, kan beakta framtida förändringar av marknaden, i det här fallet omregleringen av apoteksmarknaden.

Vinge företrädde AstraZeneca. Vinges konkurrensrättsteam bestod av Johan Karlsson (ansvarig delägare) och Mattias Ganslandt (ekonom), Per Karlsson (counsel), Peter Alstergren (biträdande jurist) samt Carl Johan Sundqvist (biträdande jurist).

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026