Uppdrag

Investor Growth Capital och Skandia Investment köper Swedish Orphan International

12 maj 2005

Ett konsortium bestående av de svenska private equity-bolagen Investor Growth Capital (IGC) och Skandia Investment (SI) har tillsammans med verkställande direktören i Swedish Orphan International AB (SOI) tecknat avtal om att förvärva bolaget. SOI är ett svenskt företag vars affärsidé går ut på att utveckla, registrera och marknadsföra särläkemedel, dvs. läkemedel som används vid behandling av sällsynta sjukdomar. Köpesumman är ej offentlig.

Vinge representerade Investor Growth Capital och Skandia Investment. Ansvarig delägare på Vinge var Ulf Sallnäs som biträddes av Helena Dandenell och Kristoffer Persson.

Relaterat

Vinge företräder HAKI Safety i samband med avyttringen av Landqvist Mekaniska Verkstad till Opima

Landqvist Mekaniska Verkstad är fokuserat på skärande metallbearbetning och legotillverkning till främst svensk industri. Företaget hade en årlig försäljning om cirka 78 Mkr och ett rörelseresultat om 9 Mkr under 2024. Avyttringen är ett led i HAKI Safetys strategiomläggning, från ett konglomerat till dagens industrikoncern med fokus på säkerhetsprodukter och -lösningar för alla som arbetar i krävande miljöer. Med avyttringen består HAKI Safety nu uteslutande av verksamheter inom arbetsplatssäkerhet, systemställningar samt digitala och tekniska lösningar.
7 maj 2025

Vinge företräder Main Capital och Pointsharp vid förvärvet av Vemendo

Vinge har företrätt Pointsharp International AB, en mjukvaruleverantör inom identitets- och åtkomsthantering, vid förvärvet av Vemendo AB (”Vemendo”). Det strategiska förvärvet kompletterar Pointsharp väl och ligger i linje med företagets tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för identitets- och åtkomsthantering.
7 maj 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Emballage till DTE

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Emballage till Dansk Træemballage A/S (”DTE”).
7 maj 2025