Uppdrag

Investor Growth Capital och Skandia Investment köper Swedish Orphan International

12 maj 2005

Ett konsortium bestående av de svenska private equity-bolagen Investor Growth Capital (IGC) och Skandia Investment (SI) har tillsammans med verkställande direktören i Swedish Orphan International AB (SOI) tecknat avtal om att förvärva bolaget. SOI är ett svenskt företag vars affärsidé går ut på att utveckla, registrera och marknadsföra särläkemedel, dvs. läkemedel som används vid behandling av sällsynta sjukdomar. Köpesumman är ej offentlig.

Vinge representerade Investor Growth Capital och Skandia Investment. Ansvarig delägare på Vinge var Ulf Sallnäs som biträddes av Helena Dandenell och Kristoffer Persson.

Relaterat

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge företräder Cinven vid förvärv av Ongoing Warehouse

Vinge har företrätt Cinven i samband med förvärvet av Ongoing Warehouse.
6 maj 2026

Vinge företräder Fazer i samband med dess förvärv av Aroma

Fazer har ingått avtal avseende förvärv av Konfektyrfabriken Aroma AB, en svensk godistillverkare känd för sina klassiska godisprodukter såsom Geléhallon, Hallonbåtar, Röda Hjärtan och Gräddkola. Förvärvet stärker Fazers position på den svenska godismarknaden, särskilt inom lösviktsgodis, godispåsar och säsongsprodukter. Förvärvet är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden.
6 maj 2026