Uppdrag

Investor Growth Capital och Skandia Investment köper Swedish Orphan International

12 maj 2005

Ett konsortium bestående av de svenska private equity-bolagen Investor Growth Capital (IGC) och Skandia Investment (SI) har tillsammans med verkställande direktören i Swedish Orphan International AB (SOI) tecknat avtal om att förvärva bolaget. SOI är ett svenskt företag vars affärsidé går ut på att utveckla, registrera och marknadsföra särläkemedel, dvs. läkemedel som används vid behandling av sällsynta sjukdomar. Köpesumman är ej offentlig.

Vinge representerade Investor Growth Capital och Skandia Investment. Ansvarig delägare på Vinge var Ulf Sallnäs som biträddes av Helena Dandenell och Kristoffer Persson.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom (tidigare Klarna Checkout), en snabbväxande aktör inom digital handel. Partnerskapet gör det möjligt för Resurs att accelerera sin strategiska utveckling genom att erbjuda en checkout till sina handlare, baserad på Kustoms marknadsledande infrastruktur.
25 mars 2026