Uppdrag

Industri Kapital och TeliaSonera säljer Multicom Security Holding

23 juni 2005

Det brittiska investmentbolaget GMT Communications Partners har förvärvat Multicom Security AG, en svensk utvecklare av kommunikationstjänster för fast och mobil informationsöverföring, för MSEK 550. Säljare är ett av Industri Kapital 2000-fonden och TeliaSonera gemensamt ägt bolag.

Vinge representerade Industri Kapital och TeliaSonera.

Ansvarig delägare var Bertil Villard som biträddes av Malin Leffler och Fredrik Hallin.

Relaterat

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025