Uppdrag

Industri Kapital förvärvarMinimax av Investcorp

21 juli 2006

Industri Kapital har ingått avtal med Investcorp om att köpa Minimax, en europeisk fullserviceleverantör av brandskyddssystem. Minimax producerar bland annat vattenbaserade lösningar, sprinklersystem och alternativa släckningssystem som ånga och skum.

Vinge agerade rådgivare till Industri Kapital. Företrädare från Vinge var Olle Rislund och Emma Trogen.

Relaterat

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025

Vinge har biträtt Acrinova i samband med frivilligt inlösenerbjudande

Vinge har biträtt Acrinova AB (publ) i samband med dess frivilliga inlösenerbjudande. Erbjudandet omfattade cirka en tredjedel av aktierna i Acrinova och anslutningsgraden uppgick till cirka 97,34 procent, vilket motsvarar en inlösenlikvid om cirka 367,4 miljoner kronor.
27 oktober 2025