Uppdrag

Gilde Investment Management BV säljer Plastal Holding AB till Nordic Capital

11 maj 2005

Den svenska private equity firman Nordic Capital, har slutit avtal om att förvärva Plastal, en svensk leverantör av komponenter till den europeiska bilindustrin, från den nuvarande ägargruppen där Gilde Investment Management, en holländsk privat equity firma, är huvudägare. Köpesumman är ej offentlig. Nordic Capital kommer att äga Plastal tillsammans med företagets ledning, med VDn Christer Palm, som kommer att inneha en minoritetsandel om ca 18%.

Vinge representerade Gilde Investment Management BV. Ansvariga delägare var Peter Linderoth, Björn Mullaart som biträddes av Sofia Olsson och Emma Olnäs.

Relaterat

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge företräder Cinven vid förvärv av Ongoing Warehouse

Vinge har företrätt Cinven i samband med förvärvet av Ongoing Warehouse.
6 maj 2026

Vinge företräder Fazer i samband med dess förvärv av Aroma

Fazer har ingått avtal avseende förvärv av Konfektyrfabriken Aroma AB, en svensk godistillverkare känd för sina klassiska godisprodukter såsom Geléhallon, Hallonbåtar, Röda Hjärtan och Gräddkola. Förvärvet stärker Fazers position på den svenska godismarknaden, särskilt inom lösviktsgodis, godispåsar och säsongsprodukter. Förvärvet är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden.
6 maj 2026