Uppdrag

Franska GeoPost Group övertar Postens paket- och logistikverksamhet i Baltikum, Polen och Ryssland

12 maj 2005

GeoPost Group, ett franskbaserat logistikbolag och dotterbolag till La Poste, den franska posten, har avtalat om att förvärva paket- och logistikverksamheten i Baltikum, Polen och Ryssland från Posten Sverige AB. Köpesumman är ej offentlig. Förvärvet omfattar BLS-Eesti (Estland), BLS-Latvija (Lettland), BLS-Vilnius (Litauen), Masterlink Express och dess dotterbolag Air Cargo Poland (Polen), samt franchisetagarna Armadillo och Armadillo Business Parcel (Ryssland). De förvärvade företagen redovisade en omsättning på omkring MSEK 300 (MEUR 33,15) för 2003 och har ca 1000 anställda.

Vinge representerade GeoPost Group. Ansvarig delägare på Vinge var Fredrik Wilkens som biträddes av Jens Haneklint, Katarina Nordblom och Sara Olsson samt Per Johan Eckerberg från Vinges försäkringsrättsgrupp.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026