Uppdrag

Fortum säljer verksamheten Industrial Services till CapMan

28 september 2006

Fortum har ingått avtal om försäljning av verksamheten Industrial Services som tillhandahåller underhållstjänster för industriella kunder i Sverige och Finland. Köpare är Mainpartner Oy, ett bolag som ägs av fonder förvaltade av CapMan. I samband med affären övergår cirka 900 personer till det nya företaget. Av dessa arbetar cirka 700 i Finland och 200 i Sverige.
 
Vinge agerade rådgivare till Fortum och företrädare från Vinge var Christina Koko, Johan Göthberg och Katja Cato.

Relaterat

Vinge biträder Lagercrantz Group AB vid förvärv av PPV Plast & Plåt Vägmärken AB

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av samtliga aktier i PPV Plast & Plåt Vägmärken AB, en ledande aktör inom permanent och tillfällig vägmärkning.
7 februari 2025

Vinge företräder Main Capital och Björn Lundén vid förvärvet av Aprello

Vinge har företrätt Björn Lundén, en leverantör av mjukvarulösningar för redovisning och finansiell administration, i samband med förvärvet av Aprello AB (”Aprello”). Det strategiska förvärvet kompletterar Björn Lundéns tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för mjukvara för finansiell administration.
30 januari 2025

Vinge biträder ABGSC i samband med EQL Pharmas första obligationsemission

Vinge biträder ABG Sundal Collier i samband med EQL Pharma AB (publ) (”EQL”) första emission av seniora säkerställda obligationer om 350 000 000 SEK inom ett ramverk om upp till 700 000 000 SEK.
24 januari 2025