Uppdrag

Fortum säljer verksamheten Industrial Services till CapMan

28 september 2006

Fortum har ingått avtal om försäljning av verksamheten Industrial Services som tillhandahåller underhållstjänster för industriella kunder i Sverige och Finland. Köpare är Mainpartner Oy, ett bolag som ägs av fonder förvaltade av CapMan. I samband med affären övergår cirka 900 personer till det nya företaget. Av dessa arbetar cirka 700 i Finland och 200 i Sverige.
 
Vinge agerade rådgivare till Fortum och företrädare från Vinge var Christina Koko, Johan Göthberg och Katja Cato.

Relaterat

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026