Uppdrag

Fortum säljer verksamheten Industrial Services till CapMan

28 september 2006

Fortum har ingått avtal om försäljning av verksamheten Industrial Services som tillhandahåller underhållstjänster för industriella kunder i Sverige och Finland. Köpare är Mainpartner Oy, ett bolag som ägs av fonder förvaltade av CapMan. I samband med affären övergår cirka 900 personer till det nya företaget. Av dessa arbetar cirka 700 i Finland och 200 i Sverige.
 
Vinge agerade rådgivare till Fortum och företrädare från Vinge var Christina Koko, Johan Göthberg och Katja Cato.

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB.
8 oktober 2026

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar i infrastrukturfonder

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar om sammanlagt 7,2 miljarder kronor i infrastrukturfonder förvaltade av Copenhagen Infrastructure Partners respektive Arjun Infrastructure Partners.
8 oktober 2026