Uppdrag

Fortum säljer verksamheten Industrial Services till CapMan

28 september 2006

Fortum har ingått avtal om försäljning av verksamheten Industrial Services som tillhandahåller underhållstjänster för industriella kunder i Sverige och Finland. Köpare är Mainpartner Oy, ett bolag som ägs av fonder förvaltade av CapMan. I samband med affären övergår cirka 900 personer till det nya företaget. Av dessa arbetar cirka 700 i Finland och 200 i Sverige.
 
Vinge agerade rådgivare till Fortum och företrädare från Vinge var Christina Koko, Johan Göthberg och Katja Cato.

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026