Uppdrag

EQT - fösäljning av Com Hem

19 juli 2006

EQT har tecknat avtal med Carlyle Group och Providence Equity Partners för försäljning av Com Hem. Förvärvet ger Carlyle Group och Providence Equity goda förutsättningar för tillväxt och skapar också en god plattform för framtida affärer på den svenska och norska marknaden. Försäljningen av Com hem beräknades till ett värde av cirka EUR 1bn.

Vinge representerade EQT och företrädare fån Vinge var Fredrik von Baumgarten, Mattias Schömer, Olle Rislund, Peter Forsberg, David Aversten, Niclas Bergström och Anna Möller.

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026