Uppdrag

EQT- försäljning av Bewator

19 juli 2006

Siemens AB förvärvar Bewator för att skapa en plattform för tillväxt. Bewator kommer att fortsätta sin tidigare verksamhet och dess organisation och struktur kommer att förbli oförändrade.

Vinge representerade EQT vid försäljningen och företrädare från Vinge var Fredrik von Baumgarten, Tuula Tallavaara och Viveka Beckeman.

Relaterat

Vinge biträder Dunlop Aircraft Tyres vid emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD

Vinge har biträtt Dunlop, i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD, inom ett totalt rambelopp om 120 miljoner USD.
8 januari 2026

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025