Uppdrag

DFDS och C.PORTS SA tar över ro/ro-terminal i Göteborg

21 oktober 2010

DFDS och C.PORTS SA har gemensamt förvärvat Älvsborg Ro/Ro AB och kommer att ta över driften av ro/ro-terminalen i Göteborgs hamn. I samband med detta har ett 25-årigt koncessionsavtal ingåtts mellan Älvsborg och Göteborgs Hamn rörande nyttjande av terminalen och anslutande infrastruktur.

Transaktionen innebär att två av hamnens största kunder tar över ro/ro-terminalen, förutsatt att berörda konkurrensmyndigheter ger sitt godkännande. Transaktionen sker som ett led i den pågående privatiseringen av terminalverksamheten i Göteborgs Hamn. Ro/ro-terminalen är först ut och på tur står sedan bilterminalen och containerterminalen. Göteborgs Hamn är Nordens största hamn. DFDS är noterat på NASDAQ OMX Köpenhamn och bedriver bland annat terminalverksamhet och verksamhet inom container-, ro/ro- och passagerarfrakt. C.PORTS SA är ett belgiskt bolag som bedriver terminalverksamhet och är en del av den Luxemburgsbaserade sjöfrakt- och hamnkoncernen CLdN.

Vinge företräder Göteborgs Hamn i privatiseringsprocessen. Byråns team leds av Fredrik Sonander och har därutöver involverat Charlotte Johansson, Lisa Askbrink och ett stort antal medarbetare inom bland annat M&A, arbetsrätt, miljörätt, IT-rätt och fastighetsrätt.

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026