Den Danske Bank A/S Sweden förvärvar Skandia Mäklarna Holding AB
10 oktober 2005
Den Danske Bank A/S Sweden har tecknat avtal om förvärv av Skandia Mäklarna, ett av Sveriges största fastighetsmäklarföretag, för en ej offentlig köpesumma.
Vinge representerade säljarna (ett flertal företag och privat personer). Ansvarig delägare var Peter Morawetz som biträddes av Daniel Rosvall och Mats Hävermark.
Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB.
Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar om sammanlagt 7,2 miljarder kronor i infrastrukturfonder förvaltade av Copenhagen Infrastructure Partners respektive Arjun Infrastructure Partners.
Vinge har företrätt legaltech-bolaget Arkivia i samband med en fulltecknad nyemission om 40 miljoner kronor med nya och befintliga ägare. Rundan leddes av node.vc. I samband med nyemissionen tecknade Arkivia även Advokatsamfundets första ramavtal för ett ärendehanteringssystem.