Den Danske Bank A/S Sweden förvärvar Skandia Mäklarna Holding AB
10 oktober 2005
Den Danske Bank A/S Sweden har tecknat avtal om förvärv av Skandia Mäklarna, ett av Sveriges största fastighetsmäklarföretag, för en ej offentlig köpesumma.
Vinge representerade säljarna (ett flertal företag och privat personer). Ansvarig delägare var Peter Morawetz som biträddes av Daniel Rosvall och Mats Hävermark.
Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
Ambea AB (publ) har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Humana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Humana till cirka 2,96 miljarder kronor. Vederlaget består av en kombination av aktier, kontanter och en CVR (contingent value right).
Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.