Uppdrag

Bravida noteras på Nasdaq Stockholm

22 oktober 2015

Bravida Holding AB (publ) har den 16 oktober upptagits till handel på Nasdaq Stockholm. Priset i erbjudandet sattes till 40 kronor per aktie, motsvarande ett marknadsvärde om 8,1 mdr kronor för samtliga aktier utgivna av Bravida. Erbjudandet, som bestod av ett erbjudande till allmänheten i Sverige och ett internationellt erbjudande till institutionella investerare, omfattade totalt 40,5 procent av aktierna i Bravida som har erbjudits av Bravissima Holding AB, huvudägare i Bravida, som indirekt kontrolleras av vissa investeringsfonder rådgivna av Bain Capital, LLC och närstående parter. Det totala värdet av erbjudandet uppgår till 3,2 mdr kronor, under antagande att övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo.

Bravida är en ledande leverantör av tekniska installations- och servicetjänster inom el, värme och sanitet samt uppvärmning, ventilation och luftkonditionering i Norden. Med 237 avdelningar på 140 orter erbjuder Bravida tekniska installations- och servicelösningar i hela Norden med stark lokal närvaro. För räkenskapsåret 2014 redovisade Bravida en nettoomsättning på 12 mdr kronor.

Bravida och Bravissima Holding AB företräddes av Vinge i samband med börsnoteringen och Vinges team bestod huvudsakligen av Charlotte Levin, Christina Kokko, Louise Brorsson Salomon, Nicolina Kindblom, Rikard Lindahl, Nils Fredrik Dehlin, Emelie Klefbeck, Filip Öhrner, Linn Adelwald och Samra Baytar.  Vidare har Odile Fallenius, Maria Schultzberg och Tora Hansjons biträtt avseende skatterättsliga frågor.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026