Uppdrag

Bergvik Skog - förvärv av skogsbruksverksamheten i Korsnäs och Stora Enso

12 maj 2005

Korsnäs AB och Stora Enso Oy, den finska pappers-, förpacknings- och skogsbrukskoncernen, har tecknat avtal om bildande av Bergvik Skog AB, ett nytt företag som bildats för att förvärva Korsnäs och Stora Enso:s svenska skogsbruksverksamheter, för en köpesumma på 18 miljarder SEK (2 miljarder EUR). Stora Enso och Korsnäs kommer att behålla ett minoritetsintresse på 43,3% respektive 5% i det nya bolaget. Resten av bolagets aktier har förvärvats av institutionella investerare. Korsnäs är ett helägt dotterbolag till det svenska investmentbolaget Industriförvaltnings AB Kinnevik. I samband med förvärvet upptog Bergvik Skog AB banklån om 11,1 miljarder SEK.

Vinge representerade Bergvik Skog AB. Ansvarig delägare på Vinge var Stefan de Hevesy som biträddes av Fabian Ekeblad, Katja Cato och Henrik Wenckert.

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026