Uppdrag

Bergvik Skog - förvärv av skogsbruksverksamheten i Korsnäs och Stora Enso

12 maj 2005

Korsnäs AB och Stora Enso Oy, den finska pappers-, förpacknings- och skogsbrukskoncernen, har tecknat avtal om bildande av Bergvik Skog AB, ett nytt företag som bildats för att förvärva Korsnäs och Stora Enso:s svenska skogsbruksverksamheter, för en köpesumma på 18 miljarder SEK (2 miljarder EUR). Stora Enso och Korsnäs kommer att behålla ett minoritetsintresse på 43,3% respektive 5% i det nya bolaget. Resten av bolagets aktier har förvärvats av institutionella investerare. Korsnäs är ett helägt dotterbolag till det svenska investmentbolaget Industriförvaltnings AB Kinnevik. I samband med förvärvet upptog Bergvik Skog AB banklån om 11,1 miljarder SEK.

Vinge representerade Bergvik Skog AB. Ansvarig delägare på Vinge var Stefan de Hevesy som biträddes av Fabian Ekeblad, Katja Cato och Henrik Wenckert.

Relaterat

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025