Uppdrag

Bergvik Skog - förvärv av skogsbruksverksamheten i Korsnäs och Stora Enso

12 maj 2005

Korsnäs AB och Stora Enso Oy, den finska pappers-, förpacknings- och skogsbrukskoncernen, har tecknat avtal om bildande av Bergvik Skog AB, ett nytt företag som bildats för att förvärva Korsnäs och Stora Enso:s svenska skogsbruksverksamheter, för en köpesumma på 18 miljarder SEK (2 miljarder EUR). Stora Enso och Korsnäs kommer att behålla ett minoritetsintresse på 43,3% respektive 5% i det nya bolaget. Resten av bolagets aktier har förvärvats av institutionella investerare. Korsnäs är ett helägt dotterbolag till det svenska investmentbolaget Industriförvaltnings AB Kinnevik. I samband med förvärvet upptog Bergvik Skog AB banklån om 11,1 miljarder SEK.

Vinge representerade Bergvik Skog AB. Ansvarig delägare på Vinge var Stefan de Hevesy som biträddes av Fabian Ekeblad, Katja Cato och Henrik Wenckert.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026