Uppdrag

Altor förvärvar Flextronics Network Services

7 september 2005

Altor, en nordisk private equity firma, har tecknat avtal om förvärv av Flextronics Network Services (FNS), ett dotterbolag till Flextronics International Ltd. och ledande inom outsourcing av byggnations-, installations- och underhållstjänster för tele- och datakomnät, för en ej offentlig köpesumma. FNS kommer att kombineras med Telavie AS, ett norskt företag inom telekommunikation som ägs av private equity fonden Altor 2003.

Vinge representerade Altor. Ansvarig delägare var Olle Rislund som biträddes av Emma Trogen och Pia Högset.

Relaterade nyheter

Vinge företräder Ramirent i samband med förvärvet av JIAB

Vinge företräder Ramirent AB i samband med förvärvet av JIAB Hyrcenter (bestående av bolagen JIAB Hyrcenter AB och JIAB Boden AB). Genom förvärvet förstärker Ramirent ytterligare sin position i Norrbotten och som det största maskinuthyrningsföretaget i Sverige.
21 mars 2023

Vinge biträder vid försäljning av GleSYS

Vinge har biträtt huvudägarna VIA equity och VD Glenn Johansson samt övriga mindre aktieägare vid försäljning av GleSYS till den Luxemburgbaserade infrastrukturfonden Cube Infrastructure Managers.
21 mars 2023

Vinge biträder Svea Bank AB med emission av AT1-obligationer om 300 miljoner SEK

Vinge har biträtt Svea Bank AB (”Bolaget”) i samband med dess emission av primärkapitaltillskott (AT1) om 300 miljoner SEK för att optimera sin kapitalstruktur.
14 mars 2023