Uppdrag

Altor förvärvar Flextronics Network Services

7 september 2005

Altor, en nordisk private equity firma, har tecknat avtal om förvärv av Flextronics Network Services (FNS), ett dotterbolag till Flextronics International Ltd. och ledande inom outsourcing av byggnations-, installations- och underhållstjänster för tele- och datakomnät, för en ej offentlig köpesumma. FNS kommer att kombineras med Telavie AS, ett norskt företag inom telekommunikation som ägs av private equity fonden Altor 2003.

Vinge representerade Altor. Ansvarig delägare var Olle Rislund som biträddes av Emma Trogen och Pia Högset.

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025